Umíte si představit, že byste cestou do práce potkali medvěda? Asi ne. Leda že byste byli zaměstnáni v některé zoologické zahradě. A přeci je docela možné, že se s ním setkáte. Jen je třeba vědět, kam se za ním vypravit. Podle posledních průzkumů se medvěd vyskytuje v oblasti Beskyd. Nemá tu ale trvalou adresu. Jen se občas zatoulá ze Slovenska nebo z Polska. Na Slovensku je podle ochránců zvířat až osm set těchto šelem.
· Zajímavé je, zvát šelmou zvíře, u kterého převažuje rostlinná strava.
· Jen občas si zpestří jídelníček nějakým tím bezobratlým, nepozorným živočichem.
Budou vlci v našich lesích?
Kromě medvědů se u nás vyskytují i vlci. Je to s nimi podobné, jako s medvědy.Jsou to většinou dočasní migranti, kteří mají trvalý pobyt na Slovensku. I vlka je možné spatřit v oblasti Beskyd. Rozhodně se ale nemusíte bát, že na Vás někde zaútočí smečka vlků. Jsou to samotáři, kteří jen zabloudili. Zatímco počet medvědů se na Slovensku blíží tisícovce, vlci jsou na tom o poznání hůře. Odhaduje se, že jejich počet nepřesahuje tři stovky.
· Mladí vlci vyhledávají velká teritoria, která mohou zaujímat až stovky kilometrů čtverečních.
· Jídelníček vlka je většinou pouze masitý.
· Loví jelení a srnčí zvěř a potěší ho i skolení divokého prasete.
Vzhledem k tomu, že se u nás divočák přemnožil a mnohdy ohrožuje i lidské příbytky, budiž vlkovi přáno, aby si sem tam nějaké to prase chytl.
Potkat rysa bude běžné
Ze šelem, které u nás byly vyhubeny a pomalu se k nám opět navracejí, je nejpočetnější rys ostrovid. Odhaduje se, že právě v Beskydech, kde se vyskytuje vlk a medvěd, jich žije deset až patnáct kusů. I rys se k nám dostává ze Slovenska. Konkrétně ze slovenských Karpat, kde nebyl zcela vyhuben. Rysa se podařilo navrátit i do jihozápadních Čech, kde jich žije padesát až sedmdesát.