Dělání dluhů není něco, čemu bychom se my lidé měli celoživotně oddávat. Život na dluh se totiž sice může zdát být pohodlný a spokojený, jenže ve skutečnosti je to jenom cesta vedoucí do horoucích pekel. V přeneseném smyslu slova, ale přece jenom. Ten, kdo dělá dluhy, se sice zprvu má dobře, jenže se tím postupně dostává do moci toho, kdo mu své peníze poskytl, stává se na tomto závislým. A čím je taková závislost větší, tím se pozice dlužníka zhoršuje. Protože kdo platí, ten i rozhoduje. A kdo dluží, musí následně i hledat způsoby, jak své dluhy splatit. A běda tomu, kdo nakonec splácet nedokáže.
A co to v praxi znamená? Logicky to, že je nejlepší si žádné půjčky nebrat a žít výhradně za své vlastní peníze. Jenom tak má člověk jistotu, že ho nemůže nikdo finančně ovládat a třeba i ruinovat úroky a poplatky. Finančně soběstačného člověka nemá nikdo v hrsti.
Ovšem ono není nikdy jisté, že se život výhradně za své vlastní peníze zvládne. Někdy prostě vlastní příjmy člověku nestačí, ani kdyby o to dotyčný usiloval sebevíc. A někdy se prostě půjčka musí vzít, protože tato sice představuje https://www.autorevue.cz/hyundai-predstavuje-nove-suv-na-palivove-clanky-ma-umet-jezdit-samo určitou zátěž do budoucna, ale je pořád ještě lepší volbou než neplatičství zaviněné finanční nouzí.
A když už si někdo půjčku vzít musí, měl by si důkladně rozmyslet, kterou si vezme, respektive o kterou bude usilovat. Protože ne každý člověk dostane libovolnou z půjček, a ne každá z půjček je taková, aby se ji vyplatilo vzít. Někdy se musí pro její získání udělat to, co člověk nezvládne, a někdy jsou tu klidně i krajně přehnané úroky a poplatky, které by učinily ze zdánlivého pomocníka nástroj sebezničení.
A tak se stává volbou některých lidí nějaká bankovní půjčka, zatímco jiným přichází vhod spíše nebankovní hypotéka. A volby záleží právě na tom, co která z půjček nabízí a co na oplátku žádá. A i na vás je, pro co se rozhodnete, budete-li někdy potřebovat peníze.