Mouka je základem spousty receptů a i když ji spousta lidí omezuje, tak i přes to se jí konzumuje mnohem více, než jiných surovin. Mouka však nemusí být jen pšeničná a žitná. Ta první navíc není pro naše tělo příliš vhodná. Zaměřte se na mouky, které nejsou zrovna známé, ale o to jsou zdravější a vhodnější pro naše tělo. Jaké mouky vyzkoušet?
- Banánová mouka
Banánová mouka zní tak trochu exoticky a v našich končinách se s ní moc nepotkáme. Ačkoli banány sladké jsou, mouka má neutrální chuť a tím pádem je využitelná i na slané pokrmy. Je přirozeně bezlepková a dá se využít téměř všude, kde používáme mouky klasické. Zpočátku doporučujeme míchat s moukou, na kterou jste zvyklí a až později jí plně nahradit klasickou mouku.
- Čiroková mouka
Čirok je obilovina, která neobsahuje lepek a pěstuje se již po stovky let. Jedná se o bohatý zdroj bílkovin a vlákniny, hořčíku, želza, fosforu, draslíku, manganu, selenu, zinku a vitamínů skupiny B. Pokud ji chcete používat, možná budete mít trochu problém ji sehnat ale určitě vás zaujme. Je vhodná na chleba i jiné pečivo.
- Jablečná mouka
Jablečná mouka je tak trochu rarita. Jablka se pomelou a vysuší, čímž vzniká směs podobná mouce. Je logicky bez lepku, sladká a tím pádem se hodí spíše na jemné sladé pečivo. Přidávat ji můžete do různých dezertů, přidávejte ji však k běžné mouce, sama o sobě moc vhodná na pečení není.
- Jahelná mouka
Jáhly jsou velice zdravé a čím dál oblíbenější v našich končinách. Jáhlová mouka je také bezlepková, často se využívá na pečení jak sladkého, tak i slaného pečiva. Výborný je třeba jáhlový chléb. Jáhly obsahují hodně draslíku, hořčíku, fosforu a dalších minerálů.
- Kaštanová mouka
Kdo z nás by neznal jedlé kaštany, kteér jsou oblíbené především na Vánočních trzích. Mouka se z nich mele a poté suší. Je přirozeně bez lepku a velice bohatá na vitamín C. Tato mouka je nasládlá a tím pádem se hodí spíše na sladká jídla.