Finanční potíže zaznamenává čím dál větší počet domácností, které zkrátka nestíhají adekvátně zvládat zdražování, a ocitají se tak v nelehké situaci. Vysoká inflace změnila životní standard u mnoha rodin, i jednotlivců, a ti se s tím tak musí nějak vypořádat. Jakými způsoby řeší finanční potíže nejčastěji?
Omezení nákupů
Jen co skončil nouzový stav, lidé se rozeběhli do obchodů, aby si tak vynahradili předchozí měsíce spojené se strádáním. Ono strádání se však vrátilo, nikoliv však kvůli zavřeným prodejnám, ale kvůli nedostatku financí, a tak mnoho lidí omezuje nákupy jen na nutné minimum. Většina obyvatel pak vynechává věci, které tolik nepotřebují, a mnoho z nich vyhledává levnější alternativy toho, co běžně kupují a používají. Strach z chudoby tak nutí i střední třídu obracet každou korunu, a bedlivě si promyslet, co koupí, a co oželí.
Půjčky
Mnohé věci jsou však dražší, a vyhnout se jim nelze. Nutné věci jako energie, splátky, oprava automobilu, a další, zkrátka člověk musí řešit zavčasu, a tak mnozí sahají po půjčkách. Menší sumy pak řeší třeba krátkodobými úvěry, větší pak hypotékami. Nevýhodné hypotéky pak velké procento lidí refinancuje za pomoci nebankovní hypotéky, jejíž získání je snazší, vyřízení rychlejší, a úroky srovnatelné s bankovními produkty.
Prodej majetku
Dalším způsobem, který lidé často využívají k řešení nedostatku peněz, je prodej majetku. Obvykle pak nejprve prodávají věci cenné, ale zbytné, jako třeba zlato, starožitnosti, nebo nadbytečnou elektroniku. Později i věci levnější jako porcelán, keramiku, a nakonec i oblečení, obuv, bižuterii.
Přivýdělek a příspěvky státu
V neposlední řadě pak mnoho lidí využije možnosti požádat o dávky státní sociální podpory, jako třeba přídavky na děti, nebo příspěvek na bydlení. Ačkoliv je tato pomoc důležitá, ne vždy je dostatečná, a tak se ti, kdo mají tu možnost, vydávají hledat brigády, či formy přivýdělku, který by mohli vykonávat ve volném čase, a vylepšit tak trochu svoji situaci.